معرفی انیمه The Boy and the Heron

28 ژوئن 2024
0 161 بازدیدها

نگاه کلی:

🎥 The Boy and the Heron

📆 سال اکران: 2023

👤کارگردان: هایائو میازاکی

🎭 ژانر: فانتزی، ماجراجویی

⭐IMDB: 7.6/10

🍅Rotten Tomatoes: 97%

انیمه سینمایی The Boy and the Heron جدیدترین ساخته هایائو میازاکی به شمار می‌رود که خود وی علاوه بر اینکه کارگردانی آن را برعهده داشته، نویسنده فیلمنامه آن نیز بوده است.

این اثر برنده حایزه اسکار بهترین انیمیشن در سال 2023 شده است.

این دومین انیمه میازاکی پس از شهر اشباح است که موفق به دریافت جایزه اسکار میشود.

خلاصه داستان:

انیمه پسر و مرغ ماهیخوار (The Boy and The Heron) داستان پسر نوجوانی است به نام ماهیتو که در حسرت مادر مرحومش بسر می‌برد، در جستوجوی او قدم به دنیایی می‌گذارد که مرده‌ها و زنده‌ها در آن در کنار یکدیگر حضور دارند؛

آنجا که مرگ به پایان می‌رسد و زندگی آغازی تازه می‌یابد. پسر و مرغ ماهی‌خوار یک اثر نیمه خودزندگینامه‌ای درباره زندگی، مرگ، آفرینش و ادای احترامی به دوستی است.

The boy and the Heron

کارگردانی:

انتشار خبر تولید پسر و مرغ ماهیخوار در سال ۲۰۱۶ موجی از هیجان را در میان طرفداران هایائو میازاکی و استودیو جیبلی ایجاد کرد. زیرا این فیلمساز افسانه‌ای در سال ۲۰۱۳ و پس از انیمه (باد برمی‌خیزد) اعلام کرد که قصد دارد بازنشست شود.(استاد ظاهراً بعد هر اثری که میسازه قصد داره بازنشسته بشه بعد دوباره پشیمون میشه)

تولید پسر و مرغ ماهی‌خوار حدود ۷ سال طول کشید. میازاکی در طول بیش از ۶ دهه فعالیت، آثار تحسین شده متعددی ارائه کرده است و پسر و مرغ ماهی‌خوار دوازدهمین فیلم بلند او محسوب می‌شود. او همچنین یکی از بنیانگزاران استودیو جیبلی است که بخاطر انیمیشن‌های شگفت‌انگیز و داستان‌های خارق‌العاده‌اش محبوبیت بسیاری در سراسر جهان دارد. میازاکی که قبلاً یک جایزه اسکار بخاطر فیلم فوق‌العاده محبوب شهر اشباح در کارنامه‌اش دیده می‌شد با پسر و مرغ ماهی‌خوار این فرصت نصیبش شد تا دومین اسکار خود را تصاحب کند.

The boy and the Heron

دیوید رونی درباره اثر میگوید:

این انیمه سینمایی را می‌توان به روش‌های مختلف تفسیر کرد اما اساسا تصویری صمیمانه از انعطاف‌پذیری در مواجه با درگیری و اندوه را به نمایش می‌گذارد و فراخوانی برای پیدا کردن دوست و متحد است. این اثر همچنین درباره حرکت رو به جلو، انسانیت داشتن و درک جهان است.

The boy and the Heron

موسیقی:

جو هیسایشی، همکار قدیمی میازاکی که موسیقی متن شاهکار انیمه زیبای قلعه متحرک هاول را نیز بر عهده داشته، موسیقی متن پسر و مرغ ماهی‌خوار را نیز ساخته است. موسیقی متن اثر از ۳۷ قطعه اورجینال، از جمله ترانه اصلی فیلم با عنوان Spinning Globe تشکیل شده است. از تصنیف‌های به ظاهر ساده پیانو گرفته تا ملودی‌های جذاب سازهای زهی، موسیقی هیسایشی تاثیر چشمگیری در ایجاد حال و هوای فیلم دارد.

انیمیشن و کیفیت بصری:

در مورد کیفیت بصری و انیمیشن‌، پسر و مرغ ماهیخوار چیزی جز شاهکار نمیشه گفت، دو ساعت تمام زیبایی خالص…

در بین سکانس های انیمیت شده توسط انیماتور های مختلف، سکانس های استاد شینیا اوهیرا بیشتر از همه به چشم می آید.

اگر بخوایم شینیا اوهیرا را در یک جمله توصیف کنیم؛ او تجسم واژه (انیمیشن) در بنیادی‌ترین حالت آن است.

شینیا اوهیرا یکی از انیماتور های مورد علاقه هایائو میازاکی است و از دهه 90 پایه ثابت فیلم های میازاکی بوده، اما به دلیل ناسازگاری آرت استایل اوهیرا با میازاکی و استودیو جیبلی، هربار میازاکی سکانس هایی را به اوهیرا داده که کانون توجه آنها چیزی جز انسان ها، مانند هواپیما، آتش‌بازی، موجودات و… بوده و یا در بعضی موارد خود میازاکی تغییراتی در آرت استایل انیمیشن اوهیرا داده تا تفاوت فاحشی با بقیه فیلم نداشته باشد.

اما میازاکی در این اثر به اوهیرا آزادی کامل داد تا هنر خودشو بدون هیچ چون و چرا و سانسوری روی کاغذ بیاره.

چرا که میازاکی باور داشت تنها کسی که از پس این انیمیت کردن سکانس ها بر میاد فقط و فقط شینیا اوهیرا خواهد بود.

 

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!

هیج دیدگاهی ثبت نشده ;(