معرفی فیلم V for Vendetta

4 ژوئن 2024
0 143 بازدیدها

نگاه کلی:

🎬 V for Vendetta
📆 سال اکران : 2005
🎭 ژانر : اکشن، سیاسی
✨️بازیگران: هوگو ویوینگ، ناتالی پورتمن، استیون ری

⭐️IMDB : 8.2/10
🍅Rotten Tomatoes: 73%

مقدمه:

V for Vendetta  فیلمی دلهره آور سیاسی و اکشن محصول سال ۲۰۰۵ به کارگردانی جیمز مک تیگو و به نویسندگی خواهران واچوفسکی که پیش تر کارگردانی مجموعه فیلم ماتریکس را بر عهده داشتند است.

فیلم V For Vendetta از روی رمانی با همین نام به نویسندگی آلن مور و دیوید لوید اقتباس شده است.

رمانی که طبق صحبت‌های نویسنده‌های آن با الهام از دولت مارگارت دچر خلق شده و دولت آن زمان و اقدامات مربو‌ط‌ به دولت و نیروهای پلیس در آن زمان منبع الهام اصلی نویسندگان این کتاب به‌شمار می‌روند و همین موضوع باعث خلق شخصیت وی می‌شود.

این رمان از همان لحظه انتشار به محبوبیت بسیار زیادی رسید و استودیوهای فیلم‌سازی از همان سال ۱۹۸۹ به‌دنبال ساخت یک اقتباس سینمایی از این داستان بودند.

هوگو ویوینگ نقش وی (V) که یک جنگجوی آنارشیست است را بازی می‌کند؛ وی تلاش می‌کند تا از طریق اقدامات تروریستی انقلاب کرده و حکومت را سرنگون کند. همچنین ناتالی پورتمن نقش ایوی را بازی می‌کند؛ ایوی زن جوان از طبقه کارگر است که در مأموریت‌های وی با او همراه می‌شود. استیون ری نیز نقش کاراگاه پلیسی را بازی می‌کند که در پی دستگیری و توقف فعالیت‌های وی است.

خلاصه داستان:

داستان فیلم در سال ۲۰۲۰ اتفاق می افتد. انگلستان که یک سری فجایع ـ همچون یک بیماری مسری خطرناک ـ را پشت سر گذاشته است، پس از آشفتگی سیاسی از خاکستر برمی خیزد و تحت رهبر ساتلر فاشیست به شکل یک دیکتاتوری منظم، سالم و کارامد که پلیس مخفی و شبکه های تبلیغ خاص خودش را دارد دوباره متولد می شود. حکومت بریتانیا از سلطنتی به حکومت دیکتاتوری بدل شده و جامعه با مشت آهنین ترس اداره می شود.

شهر تحت حکومت نظامی است و هر گونه اعتراض و مخالفتی به شدت سرکوب می شود و مدام دولت مردم را از تروریست ها می ترساند. در این شرایط ایوی بعد از حکومت نظامی از خانه بیرون می رود و توسط پلیس مخفی دستگیر میشود . در همین حال مرد سیاه پوشی به نام وی که یک ماسک خندان بر صورت دارد او را از دست پلیس نجات می دهد و…

بازیگران:

وظیفه نقش‌آفرینی در نقش شخصیت وی برعهده هوگو ویوینگ بود، هوگو ویوینگ شخصیت وی را به بهترین شکل ممکن به مخاطبان این فیلم نشان داد به طوریکه به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم شخصیت V را با صدای بازیگر دیگری به‌جز هوگو ویوینگ تجسم کنیم در برخی از سکانس‌های اکشن و سکانس‌هایی که شخصیت وی باید با شخصیت‌های دیگر درگیر می‌شد به‌جای هوگو ویوینگ که در آن زمان مصدومیت کوچکی داشت،‌ سازندگان از دو نفر بدلکار استفاده کردند تا به‌جای هوگو ویوینگ در نقش شخصیت V نقش‌آفرینی کنند. هوگو ویوینگ برای این سکانس‌ها نیز تنها وظیفه صداپیشگی آن‌ها را برعهده داشت.

ناتالی پورتمن یکی از بهترین بازیگر های خانم که قبلاً در فیلم Leon the Professional هنرنمایی کرده بود نقش ایوری را در این فیلم به بهترین شکل ممکن بازی کرد.

سکانس تراشیدن موهای شخصیت ایوی با بازی ناتالی پورتمن یکی از تاثیرگذارترین سکانس‌های این فیلم به‌شمار می‌رود؛ سکانسی که نه‌تنها به زیبایی به‌تصویر کشیده شده است که داستان بسیار جالبی نیز پشت آن قرار دارد. برای خلق این سکانس نه از جلوه‌های ویژه استفاده شده و نه از کلاه‌گیس. شاید باورتان نشود ولی در این سکانس موهای ناتالی پورتمن به‌طور واقعی به‌طور کامل کوتاه می‌شود و او به‌مدت چند ماه با ظاهری بدون مو زندگی می‌کرد تا مراحل فیلم‌برداری این فیلم به اتمام برسد.

 

کارگردانی و تولید:

فیلمبرداری این فیلم و صحنه‌هایی که برای اتفاقات هیجان انگیز طراحی شده است نشان دهنده گستردگی دید کارگردان است.

در این فیلم شاهد انفجار، درگیری و تیراندازی هستیم اما این اتفاقات که معمولا در دل تاریکی اتفاق می‌افتند، با یک تم دارک پر ابهت فیلم برداری شده اند. قاب بندی نماهای فیلم بسیار زیباست و تاثیر خوبی روی جذابیت سکانس‌های فیلم گذاشته است.

یکی از داستان‌های بسیار جالب درباره به‌تصویر کشیدن شخصیت وی به سکانسی مربوط می‌شود که او از دل حجم عظیمی از آتش بیرون می‌آید.

طبیعتا این سکانس توسط خود هوگو ویوینگ ایفا نشده و شخصی که در آن تصویر می‌بینیم بدل او یعنی چاد استاهلسکی به‌شمار می‌رود.

جناب استاهلسکی را که احتمالا همه ما می‌شناسیم در آن زمان به‌عنوان بازیگر بدل در این فیلم حضور داشت و در آن سکانس به‌طور کاملا واقعی درمیان آتشی بسیار بزرگ راه رفت و از میان آتش خارج شد.

جیمز مک‌تیگو، کارگردان این فیلم سینمایی قصد نداشت برای این لحظه مهم از جلوه‌های ویژه استفاده کند و برای آن سکانس آتشی واقعی تهیه کرد.

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!

هیج دیدگاهی ثبت نشده ;(