معرفی فیلم Requiem for a Dream

13 ژوئن 2024
0 106 بازدیدها

نگاه کلی:

🎥 نام فیلم: مرثیه ای برای یک رویا

📆 سال اکران: 2000

🎭 ژانر: درام، روانشناختی

💫 بازیگران:جرد لیتو ،الن بورستین، جنیفر کانلی، مارلون وینز و…

⭐️IMDB: 8.3/10

🍅Rotten Tomatoes: 78%

مرثیه ای برای یک رویا فیلمی در ژانر درام، روانشناختی محصول سال ۲۰۰۰ میلادی است که توسط شرکت آمریکایی آرتیسان اینترتیمنت انتشار یافت.

این فیلم با کارگردانی دارن آرنوفسکی و بازیگری جرد لیتو ،الن بورستین، جنیفر کانلی، مارلون وینز ساخته شده‌است.

نویسندگی فیلمنامه آن نیز با همکاری دارن آرنوفسکی و هوبرت سلبی جونیور بر اساس رمانی به همین نام که هوبرت سلبی نگاشته بود، صورت گرفته‌است.

این فیلم چهار شخصیت اصلی داستان را جداگانه اما در ارتباط با یکدیگر نشان می‌دهد که اعتیاد آنان را در دنیایی از توهم و درماندگی ناگهانی گرفتار می‌کند و نیز چگونگی تغییر وضعیت جسمی و روانی بر اثر سوء مصرف مواد را به تصویر می‌کشد.

خلاصه داستان:

هری گلدفارب (جرد لیتو) و تایرون سیلاو (ارلون وینز) دو دوست جوان و بی‌هدف هستند که که درآمد خود را از فروختن تلویزیون مادر هری، سارا گلدفارب (الن بورستین)، به دست می‌آورند.

سارا هر بار به همان مغازه می‌رود و تلویزیون را دوباره می‌خرد چون نمی‌خواهد مشکلی برای پسرش درست شود. هری تنها کسی است که برای سارا باقی مانده، به همین خاطر کارهای او را به دل نمی‌گیرد.

مدتی بعد هری و تایرون به دنبال یک فرصت برای پولدار شدن، تصمیم می‌گیرند تا خرید و فروش هرویین را شروع کنند.

تایرون این پول را برای بهتر کردن زندگی و تایید شدن از طرف مادرش می‌خواهد. در طول این راه دوست دختر هری، ماریان(جنیفر کانلی)، هم به جمع آن‌ها اضافه می‌شود.

وضعیت ماریان بد هم نیست اما سرکشی و شور جوانی باعث شده است تا بخواهد مقابل خانواده اش قد علم کند. او وارد کسب و کار مخدر می‌شود تا با پول آن وارد دنیای مد و فشن شود و آینده خودش و هری را بسازد.

بیزینس آن‌ها همانطور که برنامه ریزی کرده بودند پیش نمی‌رود و …

کارگردانی:

آرنوفسکی یکی از بهترین کارگردانی‌هایش را در فیلم Requiem for a Dream پیاده کرده و می‌توانم بگویم کارگردانی او در این اثر، شاهکار است.

آرنوفسکی در مقام کارگردانی از روش های نوآورانه ای استفاده کرده که حتی تا به امروز، مشابه آن‌ها را در سینما نمی‌بینیم.

کارگردانی فوق العاده دارن آرنوفسکی در Requiem for a Dream

به عنوان مثال به جای نشان دادن مصرف مواد مخدر به شکلی عادی، چند پلان بسیار کوتاه را به شکل کلوزآپ از مراحل مصرف مواد، به شکلی خلاقانه و با استفاده از تدوین و صداگذاری فوق العاده، به هم متصل کرده.

اول از همه قرص‌ها را می‌بینیم که کل صفحه را گرفته اند. آن‌ها تمام چیزی هستند که کاراکتر در آن لحظه به آن فکر می‌کند. بعد از آن به کشیدن یا تزریق آن می‌رسیم و در نهایت مردمک‌ها گشاد می‌شوند. تمام این صحنه‌ها با صداهای بلندتر از واقعی ترکیب می‌شوند تا بیننده کاملا در فضا غرق شود.

بازیگران:

الن بورستین یکی از زیبا ترین نقش آفرینی های خود را در Requiem for a Dream انجام داده است و کاراکتر سارا گولدفارب را زنده ترین شخصیت فیلم کرده است،تمام اَکت های صورت و بدن او بسیار طبیعی و باور پذیر به نظر می رسند که لذت فیلم را چندین برابر می کند.

جرد لیتو یکی دیگر از بازیگران فراموش شده ای است که در این فیلم به خوبی از ایفای نقش خود بر آماده است و می توان از آن به عنوان بهترین نقشش یاد کرد.

الن بورستین و جرد لیتو در Requiem for a Dream

موسیقی:

موسیقی متن شاهکار مرثیه ای برای یک رویا (Lux Aeterna) از کلینت منسل، یکی از بهترین (به نظر من بهترین) موسیقی متن های تاریخ سینما است. این موسیقی به فیلم روح بخشیده و به شکلی خارق العاده بر فیلم نشسته. مثلا در سکانس آخر:

در نیمه اول سکانس آخر: موسیقی متن با ریتمی تند شنیده می‌شود که حس اضطراب به‌جایی را ایجاد می‌کند.

در نیمه دوم سکانس آخر: قطعه ( Lux Aeterna) ما را میخکوب کرده و مو به تن‌مان سیخ می‌شود. اصلا نمی‌توانم سکانس آخر را بدون این قطعه تصور کنم.

کلمات نمی‌توانند موسیقی متن شاهکار این فیلم را توصیف کنند. هدفونو روو گوشتون بذارید، چشماتونو ببندید، زمانی که این موسیقی به اوجش میرسه تمام موهای تنتون سیخ میشه و آن‌ زمان است که موسیقی تمام وجود شما را فرا گرفته‌است.

نقاط قوت:

در کل اگه بخوام نقاط قوت این فیلم محشر رو خلاصه کنم باید به این موارد اشاره کنم؛

کارگردانی شاهکار دارن آرونوفسکی

موسیقی متن بی نظیر

کلوزآپ های زیبا از توهمات

ارائه دادن محتوا به دور از کلیشه

بازیگری فوق العاده الن بورستین و جرد لیتو

 

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!

هیج دیدگاهی ثبت نشده ;(